TARİHÇE

 • AYDIN TİCARET
   

  1974

  1974 yılında Aydın Ticaret, Karaköy’de Perşembe Pazarı Samur Sokak Tüzmen Han’da faaliyetine 3 kişilik kadrosu ve Aydın Ticaret olarak başlamıştır. Ticari hayatına çelik boru, makine ekipmanları ve el aletleri alım satımı yaparak başlayan Aydın Ticaret, devlet ihaleleri ve iç piyasa ihtiyaçlarını karşılamıştır.

 • AYDIN PNÖMATİK A.Ş.
   

  1976

  Aydın Ticaret ikinci firma olarak Aydın Pnömatik A.Ş. firmasını kurarak hidrolik ve pünomatik ürünlerin satışını yapmaya başlamıştır.

 • AYDIN BORU ENDÜSTRİSİ A.Ş.
   

  1978

  Aydın Ticaret, bugünkü ismi olan Aydın Boru Endüstrisi A.Ş. olarak faaliyetine devam ediyor. Kuledibi’nde ilk deposu olan 500 m2’lik alanı ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

 • AYDIN BORU TAŞINIYOR
   

  1980

  Aydın Boru Kasımpaşa’daki kendi özmalı olan 650 m2’lik deposuna taşınıyor. Personel sayısı 16 olan Aydın Boru, aynı dönemde ofisini Perşembe Pazarı’nda Rıhtım Caddesine taşıyor. 16 kişilik kadrosu ile tüm devlet ihaleleri ve iç piyasada Türkiye’nin endüstrideki çelik çekme boru ihtiyacını karşılar hale geliyor.

 • AYDIN BORU KENDİ İTHALATINA BAŞLIYOR
   

  1985 - 1991

  Ofisini Karaköy Necatibey Caddesine taşıyan Aydın Boru, Çelik çekme boru konusunda kendi ithalatını yapmaya başlıyor. Macaristan ve Bulgaristan’dan ithalat gerçekleştirmeye başlayan Aydın Boru, 2. Depo ihtiyacı ile 7000 m2’lik açık depo alanına sahip oluyor.

 • ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIYOR
   

  1994 - 1995

  Aydın Boru, boru bağlantı parçaları, dirsek ve fittings ithalatına başlıyor ve ürün çeşitliliğini arttırıyor. Aynı yıllarda flanş ithalatı da başlıyor.

 • 1. KALİTE ÇELİK ÇEKME BORU İTHALATI
   

  1996

  Aydın Boru, Avrupa ve Çek Cumhuriyeti’nden 300 ton 1. Kalite çelik çekme boru ithalatını yaparak Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

 • TÜRKİYE'DE MANNESMANN STOĞU
   

  1997

  Aydın Boru, şu anki yeri olan Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi (eski adıyla Mermerciler Sitesi) içerisindeki kendi arsasına 2500 m2’lik kapalı depo alanı inşasına başlıyor. Mavi yaka dahil personel sayısı 22 kişi olarak faaliyetine devam eden Aydın Boru, Almanya’nın en önemli çelik çekme boru markası olan Mannesmann’dan 500 ton ithalat yaparak Türkiye’de Mannesmann’ın ilk stoğunu oluşturuyor.

 • ULMA'NIN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜ
   

  1999

  1999 yılı itibariyle Aydın Boru, 2. Kalite ve imalat fazlası boru ithalatını tamamen bırakarak tüm stoklarını ve ürünlerini tamamen 1. Kalite ve sertifikalı ürünlerden sağlayarak müşterilerine en iyi hizmeti vermeye başlamıştır. Ayrıca yine 1999 yılında, dünyanın en büyük flanş üreticisi İspanyol Marka olan Ulma’nın Türkiye distribütörlüğünü almıştır.

 • İHRACAT %10'A YÜKSELDİ
   

  2000 - 2004

  Aydın Boru bu yıllar arasında Doğu Avrupa ve Batı Avrupa, Ukrayna ve Rusya’dan ithalat yapmaya başlayarak stok alanlarını 4 katına çıkarıyor. Yine bu yıllar arasında ihracatını % 2’den % 10’a yükseltiyor. 2004 yılında Aydın Boru, Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi’ndeki şu anki İdari Binasına taşınarak 30 kişilik kadrosu ile hizmetlerine devam etmiştir. Avrupa stoklarını ve değişik kalitede ürün çeşitliliğini geliştirmiştir.

 • SAYTEK METAL
   

  2005

  Aydın Boru, ithal ettiği boru bağlantı parçaları ürünlerinin satışı konusunda faaliyet göstermek üzere Saytek Metal firmasını kurmuştur.

 • PODBREZOVA FABRİKASININ DA TÜRKİYE'DEKİ TEK DİSTRİBÜTÖRÜ
   

  2009

  Aydın Boru, iş kolu çeşitliliğini arttırarak, tesisat sistemleri ve yangından koruma ürünleri konusunda İtalyan marka Giacomini ve Amerikan marka Victolic firmaları ile işbirliğine girmiştir. İş kolu çeşitliliği ile grup yapısı haline gelen Aydın Group bünyesinde temel üç iş kolunu barındırmaya başlamıştır. Aydın Boru, 1999’dan itibaren çalışmakta olduğu, sıcak çekim borularında önemli bir marka olan Podbrezova Fabrikasının da Türkiye’deki tek distribütörü olmuştur.

 • AYDIN GLOBAL
   

  2010 - 2013

  Aydın Boru ve Aydın Group ihracat faaliyetleri için Aydın Global firmasını kurmuştur. Aynı zamanda 2013 yılı itibariyle uzun zamandır iş birliği bulunan İnterpipe markasının da Türkiye distribütörlüğünü almıştır.

 • STOK VE TEDARİK KONUSUNDA AVRUPA'NIN İLK 10 FİRMASI ARASINDAYIZ
   

  2014

  Bugün Aydın Boru, 40 yıllık deneyimi ile çelik çekme boru konusunda 30.000 m2 depolama ve ofis alanları, 25.000 ton stoğu, tedarik konusundaki titizliği, satış öncesi ve sonrası müşteri memnuniyetine verdiği önem ile kaliteli, hızlı ve geniş ürün yelpazesi sunarak, sadece Türkiye’nin konusunda en büyüğü olmakla kalmayıp, stok ve tedarik konusunda Avrupa’nın ilk 10 firması arasında yer almaktadır. Türkiye’de çelik çekme boru konusunda endüstrinin % 25’lik ihtiyacına cevap veren Aydın Boru Türkiye’de tek Avrupa ürünleri stoğu yapan bir firma olma özelliği de taşımaktadır. Müşteri yelpazesi çok geniş olan Aydın Boru, en küçüğünden en büyüğüne tüm müşterilerine aynı kalitede hizmet vererek müşteri memnuniyetine verdiği önem ile sektöründe haklı bir saygınlık ve güven kazanmıştır.

 • BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ
   

  2017

  Aydın Boru 2017 yılında ürün portföyüne iki yeni ürün daha ekleyerek müşterilerine ve sektöre daha iyi hizmet vermek için büyümeye devam etmektedir.

 • STOK VE TEDARİK KONUSUNDA AVRUPA'NIN İLK 10 FİRMASI ARASINDAYIZ
   

  2020

  Aydın Boru, 2017 yılında ürün grubuna eklediği, soğuk çekim dikişsiz hidrolik ve mekanik borular, H8 honlanmış borular ve krom kaplı miller gibi müşteri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla “HYDRO TUBE HİDROLİK BORU ENDÜSTRİSİ A.Ş.” markasını 2020 yılı itibariyle faaliyete geçirmiştir. Global çelik endüstri pazarında Aydın Boru markasına olan güveni “Hydro Tube” markası ile daha da pekiştirip yukarıya taşıma gayretimiz ve pazar payımızı arttırma hedefimiz, değerli dost ve müşterilerimizin katkılarıyla ara vermeden devam edecektir. www.hydrotube.com.tr