CASING, TUBING VE TIJ BORULARI

 

CASING, TUBING VE TIJ BORULARI

Yeraltında bulunan petrol, doğalgaz, sıcak su ve buharın sondaj yolu ile ulaşılarak yeryüzüne çıkarılmasında kullanılan tij, casing ve tubing boruları, API standardına göre üretilir. Üstün malzeme kalitesi ve üretim tekniklerinden dolayı uzun yıllar yer altında görev yapabilen borular enerji üretimi amacı ile ilgili tüm sektörlerde kullanılır.

Casing, Tubing ve Tij Boruları Çeşitleri:

CASING, API 5CT/ ISO 11960

Casing, yeni sondajı yapılmış bir kuyu deliğinin bir bölümüne yerleştirilip monte edilerek ve genellikle çimento ile yerinde tespit edilen geniş çaplı borudur. Yerinde çimentolanan casing delme işlemini çeşitli şekillerde desteklemektedir:

  • Tatlı su kuyularının kirlenmesini önler
  • Kararsız üst formasyonların göçmesine ve sondaj dizgesinin yapışmasına veya büyük oyuklar oluşturulmasına engel olur.
  • Daha derinleri kazmaya devam etmek amaçıyla yüksek yoğunluklu sondaj sıvısı kullanmak için güçlü bir üst temel sağlar.
  • Delinmiş oluşumlarda zonal izolasyon olarak bilinen farklı basınç veya sıvılara sahip olabilen farklı zonları birbirinden izole eder.
  • Yüksek basınç bölgelerini yüzeyden kapatarak isole eder ve patlama tehlikesini uzak tutar.
  • Üretim bölgelerindeki sıvı kaybını veya kirlenmeyi önler.
  • Üretim ekipmanlarını yerleştirmek için düzgün bir iç delik sağlar.

TUBING, API 5CT/ ISO 11960

Tubing, yer altından üretilen petrol, doğalgaz veya sıcak su gibi maddeleri işlemek üzere, içerinden yüzey tesislerine getiren boru hattıdır. Tubing üretim ve çalışma aşamalarında oluşan yüklere ve deformasyonlara karşı koymak için yeterince sağlam olmalıdır. Ayrıca, tubing, beklenen petrol ve gaz üretim miktarlarını destekleyecek yeterli boyutta olmalıdır. Bununla birlikte, çok büyük çaplı borular, boru dizgesinin maliyetinin ötesinde ekonomik bir etkiye sahip olabilir, çünkü boru boyutu, kuyunun genel gövde tasarımını etkileyecektir.

TIJ MATKAP BORULARI / DRILL PIPES, API 5DP

Tij borusu güçlü fakat diğer sondaj borularına nispeten hafif borudur. Sondaj ekibi tij borusunu en üstteki sürücüye veya köşeli boru Kelly’ye bağlarlar. Tij borusu matkap dizgesinin üst kısmını oluşturur. Genellikle sondaj borusu döner ve bu da matkabı döndürür. Boruların her bölümü bir bağlantı olarak anılır. Sondaj ekibi parçaları birbirine vidalayarak veya birkaç bağlantı oluşturur ve matkaplı delici olarak deliğe sokar. Tij borusu ve diğer borular bu özelliklere göre belirlenebilir: Çap, Çelik Kalitesi veya Mukavemet, Ağırlığı, Uzunluk. Kullanılan çap, ağırlık ve mukavemet, deliğin ebadına, kuyu derinliğine ve kuyu özelliklerine bağlıdır.

CASING AKSESUARLARI

 Bu malzemeler, casing dizgisine tutturulan ve bunlarla birlikte çalışan bazı teçhizatlardır. En sık kullanılan casing aksesuarı guide veya float shoes, float collars, centralizers ve çimento sepetleridir. Daha uzmanlaşmış gövde donanımı, casing dizgisine başarıyla yerleştirilmesini ve çimentolamayı sağlamak için aşamalı cementing collars ve diğer özel ekipmanlar içerebilir.