Eşanjör Borusu

Eşanjör Borusu Nedir?  Eşanjör Borusu Tipleri ve Genel Özellikleri Nelerdir?

Başta petrokimya ve enerji santralleri olmak üzere, iki farklı akışkanın birbirine karışmadan, akışkanlar arası ısı transferi sağlamak amacıyla birçok alanda kullanılan sıcak çekim dikişsiz borulardır.

Eşanjör borusu hem soğutma hem de ısıtma işlemleri için ısıyı bir ortamdan diğerine aktarmak için kullanılır.

Hedeflenen ısı değerine, eşanjör borularından iletim işleminin gerçekleşmesi ile ulaşılır.

Sıvının ısı eşanjörü borularındaki hareketi, ısı değiştirici geçişi olarak adlandırılır ve üç farklı biçimde gerçekleşir.

Tek geçiş, sıvının bir uçtan girip, ısı değiştirici borusunun diğer ucundan çıkmasıdır. Çift geçiş, sıvının aynı uçtan girip çıkmasıyla tamamlanır. Üç geçişte ise akışkan, ısı eşanjörü borusundan çıkamadan önceki turunu üç kerede tamamlar.

Sektör genelinde ihtiyaca uygun olarak bakır, bafon, paslanmaz veya karbon çelik çekme kaynaklı eşanjör boruları üretilmektedir.

Söz konusu boru tipi, radyasyon, konveksiyon ve iletim gibi farklı ısı transferi yöntemlerini içeren bir üretim teknolojisi ile ihtiyaca uygun olarak U-Bent şekillerinde veya düz uzunluklarda imal edilir.

Belirli bir ısı eşanjörü borusunun seçimi, ısı transfer hızına bağlı olarak değişiklik gösterdiği gibi, gerekli ısı yükü ve sıcaklık da ısı eşanjörü borularının boyutunu belirler.

Eşanjör Borularının Yaygın Kullanım Alanları Nelerdir?

Eşanjör boruları uyulama alanları arasında ağırlıklı olarak;

  • Isı eşanjörleri ve kondensler,
  • Petrokimya endüstrisi,
  • Enerji santralleri yer alır.