Dikişsiz Boru Kullanım Avantajları Nelerdir

Dikişsiz Boru Kullanım Avantajları Nelerdir?

Dikişsiz boru, gerekli çapa veya çapın duvar kalınlığı oranına bağlı olan çeşitli yöntemler kullanılarak üretilebilir. Genel olarak, dikişsiz boru üretim süreci, ham çeliğin daha uygulanabilir bir formata, sıcak katı bir kütlüğe döküldüğüyle başlar. Bu daha sonra uzatılır, itilir veya bir formun üzerine çekilir. Bu içi boş boru daha sonra bir kalıp ve mandrel ile zorlandığı bir ekstrüzyon işleminden geçer. Bu, iç çapı artırmak ve dış çapı azaltmak için çalışır.

Dikişsiz çelik boru, su, doğal gaz, atık ve hava gibi sıvıların taşınmasında düzenli olarak kullanılmaktadır. Ayrıca petrol gazı, enerji üretimi ve ilaç endüstrileri gibi birçok yüksek basınçlı, yüksek aşındırıcı ortamda da düzenli olarak gereklidir.

Avantajları:

Yük Altındaki Mukavemet: Çelik boru haddelenip kaynak yapıldığında, borudaki en zayıf nokta kaynaklı dikiştir. Dikişsiz çelik boruların ise ek yeri olmadığından çekme mukavemeti borunun tüm çevresi boyunca aynıdır ve aynı malzeme sınıfına ve boyutuna sahip kaynaklı olanlardan %20 daha fazla çalışma basıncına dayanabilir. Daha fazla mukavemete sahip olmaları nedeniyle dikişsiz çelik borular diğer çelik borulara nispeten daha güvenilirdir.

Direnç: Dikişsiz çelik boru kullanmanın bir diğer avantajı da yükleme altındaki dayanıklılığıdır. Boş boru, uzun açıklıklar boyunca desteklenmesi gereken belirli bir ağırlığa sahiptir. Bu boru malzeme taşımaya başladığında malzemenin ağırlığı da hesaba katılmalıdır. Dikişsiz çelik boru, beyaz kaynaklı boruya kıyasla güç avantajlarına sahiptir ve korozyona karşı daha yüksek direnç sunar.

Şekil: Kaynaklı dikiş borusu her zaman kesit alanında dikişsiz bir çelik boru kadar yuvarlak değildir. Dikişsiz çelik boru, alaşımın sürekli ekstrüzyonudur. Yani, güvenebileceğiniz yuvarlak bir enine kesite sahip olacaktır, bu da boruları takarken veya bağlantı parçaları eklerken önemli olan yuvarlak kesitini korur.

Test Gereksinimi: Dikişsiz boruların kaynak bütünlüğü için test gerektirmez.

Arttırılmış Basınç Değerleri: Çelik boru yuvarlanıp kaynakladığında borudaki en zayıf nokta kaynaklı dikiştir. Dikişsiz bir çelik borunun dikişi yoktur. Bu nedenle çekme mukavemeti borunun tüm çevresi etrafında düzgündür. Çelik boru, alaşımın gerilme mukavemetine ve borunun duvar kalınlığına dayanan nominal basınç değerlerine sahiptir. Dikişsiz boru kullanmak daha pahalıdır, ancak tasarımı ve maliyetleri etkileyebilecek daha küçük duvar kalınlıklarına ve boru ağırlığına izin verir.